Reyhan Mh. Safranlık Sk. İlikler İş Hanı, No: 10, Kat: 1, Büro: 106 Osmangazi / Bursa

Neden Web Sitesi?

1.296
Neden Web Sitesi?

Eğer bu konu üzerine biraz düşündüyseniz, kişisel web sitesi açmanız için size birçok neden sıralayan onlarca yazıyla karşılaşmışsınızdır. Birbirini tekrar eden ve dolayısıyla konunun odak noktasına eğilemeyen yazılar artık sizi motive etmiyor olabilir. Yine de biz size kişisel web sitenizi açmanız için ayaküstü birkaç neden sıralamak istiyoruz: Adınıza bir blog açarak çevre edinebilir, para kazanabilir, sesinizi duyurabilir, yazma alışkanlığı elde edebilir ve bildiklerinizi aktarabilirsiniz…

Kişisel web sitenizi açmanızın tek nedeni dijital itibardır. Yazma alışkanlığını günlük tutarak kazanabilir, çevre edinmek için evinizden dışarı çıkabilir, sesinizi duyurmak için bir megafon kullanabilir ya da bildiklerinizi aktarmak için bu saydıklarımızın hepsini yapabilirsiniz.

Ama dijital itibarınızı inşa etmek ve korumak için bunların hiçbiri işe yaramaz. Eğer itibarınızı önemsiyorsanız kişisel bir web sitesi kurmak birincil eylem olmalı.

İkna olmayanlar için: Neden kişisel bir web sitesi açmalıyım?

# Şurası bir gerçek ki artık tanıştığımız ya da perde arkasını merak ettiğimiz kişiler hakkında bilgi sahibi olmak için arama motorlarını kullanıyoruz. Eğer aranan bir kişiyseniz ve kişisel bir web siteniz yoksa sizi arayan kişi karman çorman sosyal medya hesapları ve verileri arasında doğru olmayan ya da sizi yanlış/eksik tanıtacak bilgilere ulaşacaktır. Eğer kişisel bir web siteniz varsa ve bir de kendinize “hakkında” sayfası oluşturduysanız dijital itibarınızı hem inşa ediyor hem de koruyor olursunuz.

# Facebook, Twitter, Youtube vb hesaplarınıza güvenmeyin. O hesapların sizi ne kadar doğru tanıtacağınının belirsizliğini geçelim, bahsi geçen hiçbir platformun sonsuza kadar var olma ve sizi taşıma yükümlülüğü yoktur. Yani yarın öbür gün Twitter kapandığında kaybedeceğiniz yalnızca takipçileriniz değil, duvarlarına aile fotoğraflarını astığınız yuvanız da olacak. Kişisel bir web sitesi ise siz domain ve hosting ücretini ödediğiniz ve ortalamanın üstünde bir servisle çalıştığınız sürece hayatta kalır.

# Herkes bir konuda uzmandır ya da uzman olmaya çalışır. Klişelere şiddetle karşı olan kıymetli okuyuculardan özür dileyerek; insanlar ikiye ayrılır: Uzmanlığı kabul edilenler ve uzman olduğunu iddia edenler. Uzman olduğunu iddia eden ama bu konuda ortaya somut bir şey koyamayan acınası kişiler arasında olmak istemiyorsanız kişisel bir web sitesi kurarak ve kendinizi ve yaptıklarınızı tanıtmanın yanında ilgili olduğunuz konuda içerik üreterek uzmanlığınızı kanıtlayabilirsiniz. Hayat çok zor, bizden hep “somut” bir şeyler bekliyor.

# Kişisel markanızı yaratmak tarihte hiç bugün olduğu kadar kolay olmamıştı. Uzmanlığınızı kanıtlamak ya da arama motorlarında çıkmaktan öte kişisel web siteniz ile offline ve online mecralarda inşa ettiğiniz kişisel markanızı destekler, itibarınızın iskeletini oluşturursunuz. Marka olmak artık büyütülecek ya da küçümsenecek bir durum değil. Farkında olmadan hepimiz dijital kimliklerimiz ile kişisel marka olma gayretini birbiri içine geçirdik ve herkes bu durumdan bir şekilde nasibini alıyor. Kişisel web siteniz ile aslında her şeyin ötesinde itibarınızın temelini oluşturduğu “kişisel markanızı” oluşturursunuz.

ETİKETLER: ,
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bize hızla ulaşabilirsiniz.