Reyhan Mh. Safranlık Sk. İlikler İş Hanı, No: 10, Kat: 1, Büro: 106 Osmangazi / Bursa

İşletim sistemi neden çöker?

1.427
İşletim sistemi neden çöker?

Bu yazımızda sizlere bilgisayar neden bozulur, işletim sistemi neden çöker gibi soruların yanıtları arasında yer alan bilgisayarın bozulma nedenlerinden söz edeceğiz. Eğer siz de bilgisayar neden bozulur, ya da işletim sistemi neden çöker diyorsanız, hiç zaman kaybetmeden, bilgisayarın bozulma nedenlerinden bir kaçını gözden geçirelim.

Bilgisayar neden bozulur? İşletim sistemi neden çöker?

Bilgisayarın bozulma nedenleri arasında ilk olarak sürücülerin zarar görmesinden söz etmemiz gerekmektedir. Bilgisayar donanımı, yani parçaları ile işletim sistemi arasında bağlantı kuran araç niteliğini taşıyan sürücülerin, düzenli olarak güncellenmesi gerekmektedir. Ancak bu güncellemenin ne şekilde gerçekleştirildiğinin bilinmesi önemlidir. Eğer kaynağı belirsiz sürücü güncellemesi gerçekleştirirseniz, işletim sistemi neden çöker sorusunun da yanıtını bulmuş olursunuz, ve bu nedenle bilgisayarınız hiç çalışmaz konuma rahatlıkla gelebilir.

Bilgisayar neden bozulur sorusunun yanıtları arasında yer alan bir diğer detay da kayıt defteridir. Kayıt defteri, bilgisayarın tüm ayarlarının, en ince detayına kadar kaydedildiği yerdir, ve burada gerçekleştirilecek olan bilinçsiz en küçük bir değişimin, bilgisayarın bozulma nedenleri arasında yer alacağını belirtmemiz gerekmektedir. Unutmayın ki Denetim Masası’nda gerçekleştirdiğiniz ayarlar dahi kayıt defterine gitmektedir.

İşletim sistemi neden çöker sorusunun yanıtları arasında, bilgisayarın çalışması sırasında arka planda, sizden habersiz çalışan bazı programların da yer aldığını belirtmemiz gerekmektedir. Örneğin sunucu, eğer kapatacak olursanız, bilgisayarın bozulma nedenleri arasında yer alması muhtemel detaylardan bir tanesi olarak karşınıza çıkacaktır.

Aygıt yöneticisi ile yapılan yanlış işlemlerin de bilgisayarın bozulma nedenleri arasında yer aldığını belirtmemiz gerekmektedir. Kısacası, bilgisayar neden bozulur, işletim sistemi neden çöker şeklindeki soruların yanıtlarını arıyorsanız, çok fazla yanlış işlem yapmamanız gerektiğini unutmamalısınız, ve bilinçsiz bilgisayar kullanımı gerçekleştirmemelisiniz.

ETİKETLER:
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bize hızla ulaşabilirsiniz.