Reyhan Mh. Safranlık Sk. İlikler İş Hanı, No: 10, Kat: 1, Büro: 106 Osmangazi / Bursa

Flat Tasarım Nedir?

1.237
Flat Tasarım Nedir?

Flat Design, Türkçe ifade ile “Düz Tasarım” anlamına gelir. Flat Design, bir düzeni oluşturmak için herhangi bir animasyon, efekt ve üç boyutlu özellikler içermeyen bir tekniktir. Sadeliğin ön planda olduğu ve kullanılabirliği arttırmak için yapılan bir tekniktir.

Düz Tasarımda yapılması gereken en önemli şeylerden birisi canlılıktır. Canlı renkler kullanarak sitenizin popülerliğini arttırabilirsiniz. Renklerin fazla olması da büyük etki alabilirsiniz. Kelimelerin önemi büyüktür. Etkileyici ve çekici kelimeler kullanarak sitenizin kullanıcı sayınız artabilir. Kelimelerin şekli ve rengi de etkileyici olabilir.

Flat Design, akıllı cihazların olmazsa olmazı durumunda hızlı bir şekilde ilerliyor.

Windows 8 arayüzü ve iOS7’de flat tasarım ön planda tutulmuştur. 2013’de trend olmayı başardı ve dünyada popüler oldu.

FLAT TASARIMINDA ÖNE ÇIKANLAR

1. Sade olmalıdır.
Öncelikle efekt, animasyon ve üç boyutlu özellikler gibi içermeyen sade, düz bir tasrarım yapılması gerekir. Flat Tasarımlar genellikle iki boyutlu olarak yapılır. Gölge, kabartma, ikonlar, kıvrık kenarlar, eğim gibi araçlar kullanılmaz. Flat Design yani Düz Tasarım tamamiyle sade olmalıdır. Süslemeler ve ekstra özellikler kullanılmaz. Simgeler, şekiller, animasyon efekt dışında olmalıdır.

2.Daha basit elementler kullanılmalıdır
Siteniz için süslemelerden kaçınılmalı daha basit şekiller kullanılmalıdır. Simgelerde, butonlarda, menülerde ve logoda basit arayüz ögeleri kullanılmalıdır. Örneğin kare, dikdörtgen, daire gibi basit şekiller tek renkle kullanılabilir.

3.Tipografi
Tipografi yazıyı bir şekle koyma tekniğidir. Font büyüklüğü satırlar arası boşluk harflerin şekli tipografi için önemlidir. Tipografi flat tasarımlar için esetik görünümler sağlar. Tipografik ögelerde kullanılan renkler tasarımın genel renk tonlarıyla uyumlu olmalı. Daha çok düz renkler kullanılmalıdır. Flat Tasarım için kabartılmış, gögelendirilmiş veya efekt verilmiş ögeler kullanılmaz.

4.Renk
Renkte canlılık önemlidir. Flat Tasarımlar için çok fazla renk kullanılabilir. Her menü ve buton için ayrı renk seçimi yerindedir.

5.Minimalistlik
Site yaparken ilavelerden kaçınılmalıdır. Sadelik ve kolaylık ön plandadır. Sadece olması gerekenlerle yetinilmelidir.

ETİKETLER: ,
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bize hızla ulaşabilirsiniz.